FILMANA – pohledem čtvrťáků
Pan Slinták nám ukazoval různé filmy, co točily Zušky. Byly o kultuře a historii - o době bronzové, první světové válce a jako poslední nám pustil baladu Vandrovali Hudci. Ve filmu o době bronzové archeologové našli bronzovou sekeru. První světová válka byla o tom, jak k nám přijeli Italové – příběh o srdíčku, které se nyní předává z generace na generaci. A balada nám povyprávěla, jak matka zaklela dceru do javoru, ze kterého se pak vyrobily housle. Ke všemu jsme dělali zábavné úkoly. Moc mě to bavilo.
Alžběta Kohnová
Filmová nauka byla zábavná a záživná. Byly tam různé miny filmy – o J. A. Komenském, O Bronzové sekyrce, O srdíčku a balada Vandrovali Hudci. Ke všemu jsme dělali různé pracovní listy. Mě nejvíc zaujal film o Bronzové sekeře – kterou si člověk vyrobil v pravěku z bronzu, věděl, že je cenná, schoval jí v lese pod zem a tak tam čekala na své objevení archeology.
Petr Woska
Jako první jsme se bavili o J. A. Komenském. Kde se narodil, žil, kde umřel a kde je jeho nejbližší muzeum. Pak jsme se dívali na film Bronzová sekyra – cesta z pravěké dílny do muzejní expozice. Taky jsme skládali puzzle pravěkých obrázků. Příběh stříbrného srdíčka byl krásný.
Johana Vaculová
Zapamatovala jsem si, že Jan Amos Komenský byl moudrý učitel a myslitel, který založil – Škola hrou a obrázkovou školu.
Věra Prýmková
Jan Amos Komenský se narodil buď v Komni nebo v Brodě nebo v Nivnici. Nejvíce důkazů říká, že asi v Uherském Brodě. Za 30 leté války utekl do Nizozemí (Holnaska). Byl to učitel a filozof. Působil v Anglii, Švédsku a v Nizozemí, kde i zemřel a byl pochován ve městě Narden.
Archeologové našli sekeru z doby bronzové (2000 let př. n. l.)Její majitel ji nechal ve skrýši. Není o něm nic známo, ale víme, že se už nevrátil.
Marek Sehoř
Moc mě to bavilo. Dojala mě balada Vandrovali Hudci. Byla o klukovi, který šel na půdu. Našel tam truhlu a v ní tuto baladu o holce, kterou neměla ráda její macecha a zaklela ji ve strom javoru.
Natálie Stavinohová
Moc mě bavilo, jak jsme si povídali o J. A. Komenském. On sám říkal – Škola hrou a zjistil, že děcka se naučí nejvíc pomocí obrázků.
Archeologie – ta mě bavila moc. Z historie jsme si pouštěli film o bronzové sekeře. Majitel si jí schoval a už se pro ní nevrátil.
Příběh o srdíčku na stříbrném řetízku je z doby, kdy do Česka přišli italští uprchlíci. Jedna holčička se seznámila s Italkou a jejich bylo opravdu moc silné. Ona dostala srdíčko a česká holka dala té Italce zase trnku – stromek. Aby si mohla doma v Itálii vypěstovat trnky a udělat si trnkové knedlíky – ty měli Italové moc rádi. Toto srdéčko se předává už několik generací, je to dojemné.
Zdislava Salanci
Balada Vandrovali Hudci vyprávěla o zlé matce (možná to byla macecha), která proklela „svoji“ dceru v javorový strom. Za mnoho let šli kluci kolem a začali do toho dřeva řezat, když v tom najednou dřevo promluvilo a vypovědělo svůj příběh. Je to skoro až strašidelné.
Markéta Bruštíková, Beáta Čačíková, Isabel Chovancová
Foto J. Salanci
OČIMA PÁŤÁKŮ