Název projektu: FACING THE DIGITAL ERA CHALLENGES – TEACHING ‘DIGITAL’ CITIZENS’ SOCIAL RESPONSIBILITIES (CSR) USING PRINTED, ELECTRONIC AND SMARTPHONE MEDIA“
Program: Erasmus+, aktivita KA201 (www.naerasmusplus.cz)
Číslo projektu: 2018-1-CZ01-KA201-048006
Začátek: 1. 9.2018
Konec: 31. 8. 2021
Celkový grant: 280 646,00 EUR
Grant poskytl: Dům zahraniční spolupráce Praha
„Jak čelit výzvám digitálního věku“. Tak by se dal zjednodušeně nazvat projekt, jehož koordinátorem se v roce 2018 staly naše Školy Březová. Projekt se zaměřuje na velmi aktuální téma, kterým je rozvoj sociálních a občanských kompetencí.
Projektu se zúčastnilo celkem 8 partnerů ze šesti evropských zemí. Mimo naši školu tvořili mezinárodní tým dvě partnerské organizace ze Slovenska - Základná Škola s Materskou školou Červeník a obec Vrakúň. Z Itálie to byla škola Istituto di Istruzione -„Lorenzo Guetti” Tione di Trento a nadace Fondazione don „Lorenzo Guetti” Bleggio Superiore. Řecko zastupovala škola 4 EPAL KAVALAS z Kavaly. Rumunsko škola Şcoala Gimnazială „Alexandru Roman”Auseu a z Maďarska to byla firma Suprex Ltd.
Výše zmíněné klíčové kompetence byly navrženy Evropskou komisí a jsou zakotveny i v osnovách předmětů občanské a etické výchovy na druhém stupni základních škol a patří mezi nejdůležitějších kompetence, které by nadcházející generace měla mít. Jistě souhlasíte s tím, že příchod digitálního věku přinesl nebývalé změny v životě společnosti, přinesl nové aspekty, nové metody, nové způsoby života, změnil způsob, jakým všichni řešíme malé či velké společenské otázky.
Digitální věk klade enormní nároky na celou společnost, především však na mladou generaci. Příchod nové éry však neznamená jen nové výzvy pro žáky a studenty. Vývoj digitálních technologií také způsobil zvětšení bariéry mezi učiteli a rodiči (generace Y) a žáky (generace Z). Nová generace se na jednu stranu rychleji přizpůsobuje přicházejícím trendem v současnosti je tedy zcela běžné, že děti a mladiství dokáží ovládnout některé nové zařízení lépe než jejich rodiče a učitelé. Na druhou stranu to však přispívá ke zvětšující se propasti mezi generacemi.
Pojem digitální občanství se objevuje ve vzdělávání jen krátkou dobu, proto se ve školách nachází velmi málo učebních materiálů. Existují již online zdroje, které se problematikou zabývají, nejsou však většinou primárně určeny pro didaktické účely. Z těchto důvodů se projektový tým rozhodl vypracovat kurz (učebnice) pro žáky druhého stupně základních škol a studenty středních škol a učitelské příručky, pomocí kterých mohou být uvedené kompetence v rámci projektu Socires rozvíjeny jak u žáků na základních školách, tak i u středoškoláků.
Více o projektu i další materiály si můžete prohlédnout na oficiálních webových stránkách projektu: www.socires-project.eu