Na slavnostním zahájení školního roku jsem se potkal s Michalem, naším IV žákem. Povídali jsme si trochu o fyzice a došla řeč i na Michalovy aktivity. Začátkem léta se účastnil celostátního finále soutěže Zlatá včela (představte si: téma (polarizované světlo a orientace včel) jsme otevřeli na hodinách fyziky) a teď o prázdninách byl na dvou včelařských táborech. Jako (bývalý?) včelař mám pro jeho koníčka slabost. Navrhl jsem mu, ať o tom všem napíše článek. Máme sice časopis (sám je v redakční radě), ale - téma je tak zajímavé, že se může objevit i na stránkách školy. Je začátek školního roku, čtenost je jistě vyšší, a kdoví - může to zapůsobit a inspirovat i nějaké další mládežníky. Průměrný věk včelařů v ČR je poměrně vysoký a je třeba omlazovat.
Jmenuji se Michal Ambrozek, chodím do 8. třídy a o včely jsem se začal zajímat už ve školce. Tenkrát k nám poprvé přišel včelař, ukazoval, jak to vypadá v úlu a přinesl i živé trubce. Já jsem z toho byl nadšený a už tehdy jsem chtěl včely chovat. O několik let později jsem začal chodit do včelařského kroužku a v roce 2017 jsem byl poprvé na soutěži Zlatá včela a fakt se mi tam moc líbilo. Sice jsem tenkrát nevyhrál, ale bylo to zábavné a zajímavé a dalo mi to motivaci, abych se příští rok co nejlépe umístil.
Na takové soutěži musíte mít nejen znalosti ze života včel, ale měli byste poznat taky včelařsky významné rostliny a stromy, umět popsat, jak to funguje v úlu, poznat a použít včelařské pomůcky, ale také podle chuti poznat z jaké rostliny včely vyrobily med. Takže v roce 2018 jsem se přípravě na soutěž řádně věnoval a hádejte ... byl jsem na prvním místě v krajském kole a postoupil jsem na celostátní kolo v Nasavrkách, a tam to bylo teprve skvělé.
A od té doby jsem v Nasavrkách soutěžil ještě dvakrát, naposledy letos v červnu, a to jsem postoupil do nejužšího finále, kde jsem nakonec obsadil 5. místo. Moc bych chtěl jednou Zlatou včelu vyhrát, ale k tomu bych potřeboval mít vlastní zkušenost se včelami, svoje vlastní včely a úly, a to zatím nemám. Ale něco už se rýsuje …
Včely jsou fascinující tvorové. Tento sociální hmyz má nesmírně důležitou roli v ekosystému, zvláště v dnešní době, protože více než 80 % rostlin závislých na opylovačích je opylováno právě včelami. Právem se říká být pilný jako včelka, protože jedna včela může za den navštívit až 10 000 květů.
Velké nebezpečí, nejen pro včely, ale také pro lidi, je nadměrné používání chemických postřiků v zemědělství. Včely, které létají na chemicky ošetřené květy, mohou mít zmatené vnitřní smysly a také se můžou změnit jejich vnitřní orgány a tělo. Slyšel jsem vyprávět jednu zkušenou včelařku, že když vás píchne normálně včela, tak se vám většinou nic nestane (jestli teda nemáte alergii na včelí jed), ale když vás píchne včela, která létala na chemicky ošetřené pole (např. řepku), tak vám to žihadlo může způsobit velké zdravotní problémy.
Včely jsou prostě nesmírně zajímavé a užitečné a lidé si to pomalu začínají uvědomovat. Dokonce jeden obchodní řetězec udělal v prodejnách takovou akci, že odstranil všechno zboží, které se mohlo vyrobit i díky včelám. V takovém obchodě byste si toho teda moc nekoupili!
Přál bych si, aby se více dětí začalo zajímat o včely a včelaření, a proto jsem začal dabovat vtipný a zajímavý komiks, podle knížky Clan Apis jednoho amerického vědce a kreslíře, pro zájemce je k nalezení na mém instagramu (@pyrodaber), kde postupně dabovaný komiks zveřejňuji.