O časopisu, jehož první číslo koncem tohoto školního roku sestavili a společnými silami vydali naši IV žáci, napsal autor nápadu a hlavní tvůrce Samuel.
Blízko a přesto tak daleko – jako hvězdičky na obloze
Už několik let navštěvujeme online výuku, a přestože občas někdo v hodině nebo o přestávce zmíní něco o sobě nebo o svých zálibách, tak se v podstatě pořádně neznáme. Jedním z pokusů, jak se více poznat, byla myšlenka spolužačky Nikol, která navrhovala společné setkání v Praze, ale to se ukázalo pro mnohé neproveditelné, protože jsme opravdu z celé České a Slovenské republiky. Čas plynul a nikdo s dalším návrhem, jak se více poznat, nepřicházel.
Na jedné z hodin fyziky pan učitel zmínil školní časopis Pápjerky a mě napadlo, proč bychom si jako onlajnoví žáci nemohli vydávat svůj vlastní, ve kterém bychom měli možnost se lépe poznat. Doma jsem tuto myšlenku probral s rodiči a ti mě podpořili, proto jsem se obrátil na pana učitele a ten byl z této myšlenky nadšený. Hned v dalších hodinách jsme vytvořili redakční radu, začali se zabývat názvem časopisu, jeho formátem a počtem stran. Už na samotném počátku jsme se domluvili, že příspěvky budou dobrovolné a měly by něco málo říct o samotném autorovi článku.
Během pár dnů se sešlo celkem 19 možných názvů časopisu. Spolužák Michal vytvořil anonymní online anketu, ve které jsme hlasovali. Tři z názvů dostaly shodný počet hlasů, a tak proběhlo druhé kolo. Nakonec zvítězil název Spektrum. Spolupráce na tvorbě časopisu nabírala na obrátkách, spolužačka Beata se ozvala, že by ráda namalovala obrázek na titulní stránku a Eva obratem vytvořila několik návrhů loga. Pomalu začaly přicházet první příspěvky a s nimi i výzvy, jak třeba dostat do časopisu i video nahrávky. Řešením bylo vytvoření QR kódů, které se nabídl tvořit Martin. Během práce na časopisu se k nám přidalo i několik žáků z 6. třídy, kteří si zvolili svou redaktorku, a tou je Alžbeta.
Potom už následovala na počítači mravenčí práce. Výsledek několika dlouhých večerů vidíte před sebou. Snad se vám bude líbit.
Samuel G., žák 7. třídy IV.