Osmáci, jak se zdá, zvládají tu část fyziky, kde se probírá teplo, dobře. Po minulém úspěchu s vařením vody v konvici a přípravě čaje jsme se posunuli o kus dál. Nikoliv sice prakticky, ale aspoň teoreticky jsme se dostali k vaření se vším všudy. Co se vlastně děje, když voda vaří? Za jaké teploty vařit začne? Jaké hrnce při vaření používat? K čemu jsou dobré pokličky?
Vendula připomněla vynález z dílny starověkého génia Herona Alexandrijského ze začátku našeho letopočtu: rotující kouli, jež svého času budila úžas i pozdvižení. Pavlína si připravila referát o vynálezci, který je stále nedoceněn, a to i přesto, že jeho vynález máte mnozí sami doma. Papiňák! Tlakový hrnec může sice občas explodovat, ale jinak je to spolehlivý pomocník, který šetří čas a energii i peníze.
Řekli jsme si, jaký je rozdíl mezi varem a vypařováním. Probrali jsme historii vynálezu, princip vaření pod tlakem, ale také to, jak je to s vařením vysoko v horách. Napadne vás možná otázka, zda se ve fyzice(!) pustíme i do pečení a smažení.
Uvidíme. Nechte se překvapit.