Z Základní škola

Olympiáda – řečená astronomická

Po loňské premiéře se letos konala zase. Proběhla 21. listopadu jako součást pravidelných hodin fyziky. Zúčastnili se jí všichni přítomní žáci 2. stupně: byli zařazeni do dvou věkových kategorií.

Temperamentem a pracovním nasazením se třídy (pochopitelně) lišily a výsledky tomu odpovídají. Nejlepší řešitelé získali hezkou známku a současně i možnost pokračovat v dalším (již krajském) kole soutěže. Organizátora velmi potěšila i „korespondenční“ účast trojice našich IV žáků, kteří projevili zájem a sami od sebe se přihlásili.

A jaké že to bylo celé to „astronomické zápolení“? Údajně je to vědomostní soutěž. Šlo ale o vědomosti? Popravdě řečeno, první (= školní) kolo soutěže je velmi zvláštní a prstoklad na klávesnici při něm hraje podstatnou roli.

Ale buďme rádi a radujme se i z pouhé propagace astronomie, vědy, která má za sebou několikatisíciletou historii a vyžaduje znalosti, dovednosti a veliký kus fantazie a představivosti. A tak nežehrejme a nehartusme, že žáci by byli bez „gúglení“ na počítači a násobilky na kalkulačce namydlení.

Letos jsme si připomněli kulaté výročí onoho „velikého kroku lidstva“. Vzpomene si někdo, jak to bylo s výpočetní a komunikační technikou tehdy v době před internetem, v době před padesáti lety? V době „prvohorní“? Co myslíte, byli Američané na Měsíci? A jste si jisti?

Soutěž jako tato učí žáky nejen vyhledávat a ověřovat data a informace, ale zároveň i přemýšlet nad souvislostmi. Má tedy své místo. To rozhodně!