Z Základní škola

Cvičení – fyzické i fyzikální

Několikrát odložená akce v 8. třídě se nakonec konala dne 19. 11.

Ti, kdož lámou nad současnou školní mládeží hůl, by se při návštěvě hodiny fyziky asi nestačili divit. Je pravda, že bylo zrovna po velké přestávce a právě snězené dobré svačinky plné energie sehrály svou nezpochybnitelnou roli, ale i tak: osmáci nejenže vykonali spoustu práce, ale také při tom podali i odpovídající výkon.

Nepřesnosti v zadaných hodnotách (Kolik že má naše „anglické“ schodiště schodů? Prý něco mezi 32 a 35.) a občasná zaškobrtnutí v numerických výpočtech poskytly i při použití osvědčených „vzorečků“ a za pomoci (tentokrát výjimečně povolených) kalkulaček celou škálu (někdy i dost bizarních) výsledků. Ale nebuďme smutní a radujme se. Chvála rozmanitosti! Práci jsme určovali v joulech, výkon ve wattech.

Zvedání závaží (lahve s vodou), dřepy či opatrný(!) běh po schodišti vzhůru. To vše posloužilo k praktickému ověření nejen fyzikálních znalostí, ale také ke zjištění momentální fyzické kondice.

Ano - práce, energie, výkon. Pomalu, ale jistě se dostáváme k záležitostem praktického života a požadavkům moderní doby. Chcete ušetřit práci a přitom zvýšit výkon? My už víme, jak na to. Fyzikální „vzoreček“ napoví (P = W/t). Tedy: buďte rychlí!