Z Základní škola

Návštěva Parlamentu České republiky

Víte, co má společného vstávání v pět ráno, pan senátor Tomáš Goláň, průchozí detektory kovu a Albrecht z Valdštejna? Že ne? Pokud byste se zeptali žáků naší osmé a deváté třídy, určitě by vám prozradili správné řešení tohoto zapeklitého rébusu. Ti totiž dne 22. října společně s dohledem, který zajišťovala paní učitelka Gureňová a pan učitel Smetana, vyrazili na exkurzi do budov Parlamentu České republiky.

Abychom toho v Praze co nejvíce stihli, bylo potřeba vyrazit co možná nejdříve. V šest hodin ráno byl pro žáky připraven všem Březovjanům známý Cimbus, který nás dovezl do Uherského Brodu. Tímto bychom také chtěli poděkovat panu Petru Křeháčkovi za pohodovou a bezpečnou jízdu.

Následovala poměrně dlouhá, ale poklidná cesta do Prahy. I když vlak po cestě nabíral pomalu ale jistě zpoždění, nezoufali jsme, protože v Praze jsme podle plánu měli mít poměrně hodně času. Alespoň jsme si to mysleli. Jelikož byl však odjezd domů naplánovaný na sedmnáctou hodinu a program nebyl určitě chudý, bylo nutné vše zvládnout logisticky co možná nejlépe. V Praze nás vítalo poměrně pošmourné počasí, to však nijak neubíralo našemu optimismu.

První část našeho programu vyplnila beseda s panem senátorem Goláněm, který nás velmi podrobně seznámil s funkcí senátu, ale také s prací senátora. Žáci měli možnost se zeptat téměř na cokoliv a z odpovědí se ujistili, že i senátor je taky jenom člověk. Co však více, člověk pohodový a milý. První část programu byla zakončena společným obědem přímo v budově Senátu, kterou je od roku 1996 Valdštejnský palác. Po obědě jsme měli to štěstí, že nám pan senátor ukázal jednu z nejreprezentativnějších místností celé budovy Senátu, kterou je Zelený salonek. Jedná se o místo, které není běžnému návštěvníkovi budovy Senátu přístupné. Salonek je znám mimo jiné především proto, že zde byl v roce 1938 podepsán Mnichovský diktát.

Poté jsme se velmi svižně přesunuli do budovy Poslanecké sněmovny, kde jsme mohli po zhlédnutí krátkého videa seznamujícího nás s historií a činností Sněmovny přihlížet jednání našich poslanců v galerii určené pro hosty. Po dalším přesunu zpět do budovy Senátu a v pořadí již třetí kontrole na detektorech kovu, následovala komentovaná prohlídka části Valdštejnského paláce. I když se nic dalšího do našeho programu nevešlo, dá se s jistotou říct, že výlet stál zato.

Foto: Hanka Gureňová