Z Základní škola

Upcyklace v hudebce

Šesťáci se v jedné z hodin hudební výchovy seznámili s Orffovými hudebními nástroji. Hráli na ně improvizovaný doprovod ke zpěvu různých písní. A zvládli to bravurně! Přestože je nikdo hrát na tyto nástroje neučil. Jak je to možné a co se za pojmem "Orffovy nástroje" skrývá?

Carl Orff byl německý hudební pedagog, který žil v letech 1895-1982. Tento učitel hudby se zabýval myšlenkou jednoty slova, hudby a pohybu. Vybral několik jednoduchých (zejména bicích) nástrojů, se kterými mohou snadno pracovat dokonce i děti v mateřské škole. Proč? Přece proto, aby se mohly aktivně zapojit do provozování hudby, což je přirozené každému člověku od počátku věků. Každý z nás hudbu nějakým způsobem prožívá, každý ji může tvořit, nikdo z nás není "nehudebník" jen proto, že třeba neumí zpívat. Skupina vybraných nástrojů dostala název právě po Carlu Orffovi, proto jim říkáme Orffovy nástroje. Mohou doprovázet zpěv a tanec a zvládne na ně hrát každé malé dítě. Patří mezi ně např. vajíčka, rumba koule, dřívka, triangl, činely, rolničky nebo tamburína.

Když šesťáci zjistili, jak jsou tyto nástroje jednoduché, nebránili se myšlence, že si podobné nástroje zkusí sami vyrobit. A hned je napadaly možnosti, jaké materiály by se k tomu daly využít. V další hodině se do toho nadšeně pustili.

Abychom šli s dobou, pokusili jsme se rovnou upcyklovat. Že toto slovo ještě neznáte? Upcyklace je znovupoužití odpadního materiálu k novému účelu. Pro nás byly tímto účelem nové hudební nástroje. Za pomoci barevných izolep jsme dali novou funkci kelímkům od mléčných výrobků, plastovým vajíčkům Kinder, plastovým lžičkám od zmrzlin a léků, jáhlám s prošlou dobou trvanlivosti nebo třeba nafukovacím balónkům, které měly díru na náustku.

Žáci vyráběli hlavně rumba koule, různá chrastítka a bubínky, zkusili napodobit i Panovu flétnu z brček a někteří si dokonce vymysleli vlastní nástroj s unikátním systémem (lžička přilepená izolepou naráží do blány vytvořené z balónku na plastovém kelímku).

Teď už v hodinách hudební výchovy nepotřebujeme klasické Orffovy nástroje, můžeme používat totiž vlastnoručně vyrobené s novými a neotřelými zvuky!