Z Základní škola

Znáte Monu Lisu?

Toto umělecké dílo, o němž se vedou stovky let různé debaty, měli za úkol popsat sedmáci v hodině slohu. Usmívá se? Je to žena? V tomto měli žáci jasno! Překvapením pro mnohé z nich však bylo, kolik dalších umělců původní renesanční obraz inspiroval natolik, aby z něj udělali úplně nové dílo a představili Monu Lisu jako vlastní (pře)tvorbu.

První skupinka sedmáku popisovala "pravou" Monu Lisu od Leonarda da Vinciho. Z ukázky jejich práci si určitě známý obraz dokážete představit: "...Malíř ji namaloval od pasu nahoru... Barva pleti je nažloutlá... Tajemně se tváří... Pozadí obrazu vyplňuje tmavá krajina s tekoucí řekou..."

Druhá skupinka měla za úkol popsat autoportrét surrealistického malíře Salvadora Dalího, z něhož jasně poznáváme ženu (da Vinciho Monu Lisu), ale zároveň i tvář tohoto španělského umělce. Z ukázky dalších žáků si možná obraz představíte, i když jste ho nikdy dříve neviděli: "...Je to černobílý směšně upravený portrét ženy... Pod nosem jí roste knír směrem k očím... V ochlupených rukou drží mince..."

Třetí skupinka se doslova poprala s pop-artovou verzí Mony Lisy od Andyho Warhola: "Jedná se o kopii uměleckého díla Leonarda da Vinciho. Na obrazu je objekt Mona Lisa zachycen čtyřikrát... Využívá černou a staře bílou barvu... První dvě shora jsou oddálené, spodní jsou zaostřené na obličej... Každá z nich se usmívá... Všechny se dívají směrem ven z obrazu a z každého úhlu si můžeme myslet, že se na nás ženy dívají..."

Nakonec jsme si představili ještě čtvrtou - z našich ukázek nejnovější verzi Mony Lisy od umělce Banksyho. Ta pro změnu drží v rukou bazuku a ač je zdánlivě velmi zjednodušená, každý v ní původní italský obraz jistě pozná.