Z Základní škola

Neklidné neviditelno aneb čajový dýchánek (+VIDEO)

Ve fyzice jsme 8. října pokračovali se šesťáky v poznávání neživé přírody. Té časti, jež je očím neviditelná. Už věříme, že atomy a molekuly existují. Jsou ale ony droboulinké částice skutečně neživé?

Před dvěma sty lety pozoroval jistý pan Brown (botanik) mikroskopem podivné pohyby. Pohybovala se pylová zrnka. Sama od sebe. Trhaně a zmateně. Ve vědeckém světě nastal poprask.

Záhada oněch chaotických pohybů byla vysvětlena až o sto let později a svým podílem k tomu přispěl i pan Einstein (fyzik). Vyzkoumal, že tyhle „tanečky“ nemají nic společného se životem, ale s teplotou.

Osvětlující experiment s pečlivě připravenou prezentací na související téma si pro své spolužáky připravil Adam. A také jsme si (v duchu osvědčeného hesla „důvěřuj, ale prověřuj“) onen jev zvaný „difúze“ předvedli i ve třídě.

Vyzkoušejte si sami: čaj se dá vyluhovat i ve studené vodě, ale protože rychlost pohybu jejích molekul je za nižší teploty menší, trvá to déle. Po klasické teplé přípravě začne čaj brzy oxidovat. Za studena připravený čaj je povzbuzující nápoj na běžné pití. Vyluhování za studena se nazývá macerace.