Z Základní škola

Kouzlo zatáček

Po krutých úvodních hodinách na začátku školního roku plných „opakovacích“ písemek a testů přišel konečně čas na (mírné) vydechnutí. V rámci vzpomínky na optiku si žáci osmé třídy zopakovali ve fyzice něco o zrcadlech. Pozor na ně!

Pozor na zrcadla! Dokáží nás klamat. Jsme to my sami, koho v nich vidíme? Že zrcadlo dokáže poplést i bystré oko a soustředěnou mysl, prokázala improvizovaná soutěž. Hrotem tužky po papíře od startu až do cíle – po dráze se zatáčkou. Dokážete to? Myslíte, že je to snadné? Pokud řídíte pohyb ruky pouze pohledem do zrcadla, je to docela problém. Ale i tak pár „šťastlivců“ uspělo. Nejlépe se s úkolem vypořádali naši šampióni: Daniel a Kryštof.

Ke zpestření vyučovací hodiny přispělo vystoupení dua M&M. Míša spolu se svým asistentem předvedla zařízení nazvané „Smartphone projektor“ a sestavené z krabic, čočky spojky a mobilu se svítícím displejem. Kýžený efekt se ale nedostavil: i přes stažené žaluzie k nám pronikaly paprsky světla podzimního slunce. Ano, už je podzim. Světla bude nadále ubývat. Počkáme si na temnější rána. Máme čas.

Nezapomínejme, že světlo je nejlépe vidět ve tmě.