Z Základní škola

Mohl by Komenský suplovat fyziku? (+VIDEO)

21. května byl hezký den už na pohled. Slunce se přesunulo do znamení Blíženců a jaro tedy do své poslední třetiny. A naši deváťáci do Uherského Brodu, do Muzea Jana Amose Komenského, kde jsme měli objednán program s výše uvedeným názvem-otázkou.

Ale popořádku.
Vyrazili jsme autobusem. Nálada byla dobrá a skoro slavnostní. Jak by ne - do konce školního roku moc času nezbývá a pro žáky deváté třídy to byla jedna z posledních příležitostí společně strávit čas mimo školní lavice. Mírně oslabenou soupisku účastníků doplnila v Brodě Anastasia, žákyně paralelní 9. IV třídy. Počasí vyšlo. Vše se zelenalo, stromy kvetly. Ano - jaro v plné síle.

Vydali jsme se po Planetární stezce od Slunce. Dál a výš. Všechny planety známé už Sumerům (tedy po planetu Saturn) jsme zvládli s krátkými zastaveníčky, ale non-stop. Pak jsme si zašli do sice miniaturní, avšak pravé japonské zahrady. Do místa vhodného nejen k vyprázdnění mysli, ale i k rozjímání. Pak svačinka na lavičkách před Muzeem a potom už hlavní program dne v Muzeu samotném.

Dověděli jsme se, jak to bylo s poznáním a poznáváním světa v době Komenského. Přesvědčili se o tom, že z různých úhlů pohledu se věci jeví jinak. Pokusy a ukázky demonstrovaly něco z nebeské mechaniky a poodhalily tajemství světla a barev. Co jsou to epicykly, přiblížila postavička slovutného Homera S. (pro znalce angličtiny a příznivce matematiky odkaz):

https://www.youtube.com/watch?v=QVuU2YCwHjw

https://www.youtube.com/watch?v=qS4H6PEcCCA

Dověděli jsme se něco o nočním životě Isaaca Newtona, škvírce mezi jeho závěsy, o duze a o rozdílu mezi světlem bílým a jednobarevným. Pobyli jsme v záplavě žlutého světla, které „ukradlo“ ostatní barvy.

Prostory Muzea byly příjemné a s lehkostí připomínaly staré časy, nejen dobu „učitele učitelů“ Jana Amose Komenského. Toho, kterého potkáte v Brodě skoro na každém kroku.

No a na samý závěr?
Vydali jsme se ještě k planetě Uran. Na rozdíl od jejího objevitele Williama Herschela jsme sice věděli, kde se nachází, ale i tak to chvíli trvalo. Uran je dost daleko. Neptun jsme si odpustili a zbytek času do odjezdu autobusu strávili výletníci ve společnosti zákusků v jedné z místních cukráren.

A mohl by tedy Komenský suplovat fyziku? Ovšem! Přestože on sám se přikláněl k těm, podle nichž Slunce obíhá kolem Země, a přestože jeho názor na světlo a vznik barev se zcela rozchází s tím, co je v dnešních učebnicích fyziky pro základní školy.
Mějme na paměti, že záleží na úhlu pohledu.