Z Základní škola

Hledáte vodu? (+VIDEO)

V deváté třídě to v období po absolvovaných přijímacích zkouškách nemají učitelé lehké. Čím zaujmout? Třeba zrovna ve fyzice? Inu, exaktní věda se vzorečky a konstantami, stereotyp věčně a všude platných zákonů, kterými se neživý svět řídí … Co tak něco ozvláštňujícího, tajemného, záhadného, nevysvětlitelného či dokonce nepochopitelného?

Ve čtvrtek 9. května jsme si tedy dopřáli přestávku v právě probíraném tématu astronomie a pustili se do zkoumání jevu na rozhraní vědy a ne-vědy.

Sledujete zprávy? Naše země se potýká se suchem, jsou rozpracovány i katastrofické scénáře. Každý by rád věděl, kde je ta voda?

Prastará metoda hledání vody zvaná proutkaření má svou tradici, a tedy „asi“ funguje. Po teoretickém úvodu a historickém připomenutí jsme se dali do práce.

Vida – síla myšlenky. Vydali jsme se hledat vodu a venku bylo pro nás vše připraveno: vlhký vzduch, mokrá tráva, potůček plný po okraj a nádrž pro hasičskou šou taky plná po okraj. Virgule vyrobené z větví z blíže neurčených stromů to vše potvrdily. Jaké síly proutky pohybovaly, to jsme nezjistili, ale vyzkoušeli jsme několik typů úchopů. Duo M+M na závěr zjistilo velké pnutí a pohyby virgule přímo ve středovém kruhu fotbalového hřiště. Ovšem, kdo by tam tu studnu kopal?

Příroda nám poskytla vodu, pan školník ostré zahradnické nůžky, ale největší pomocí přispěli nejmenovaní „vyšší činitelé“. Ano, kdyby se Den osvobození Československa Sovětskou armádou slavil tak jako dříve – 9. května, bylo by volno nikoliv ve středu a čtvrteční fyzika by se nekonala.

A pro bystré hlavy a hledače: který poslanec parlamentu v roce 1990 inicioval změnu, tedy přesun svátku? A proč se Den osvobození změnil na Den vítězství? Uhodnete?

Závěr: Učebnice fyziky mají větší životnost než učebnice dějepisu.