Z Základní škola

Zámek Lednice

V sobotu 17. listopadu 2018 jsme vyrazili na další společný výlet. Počasí nám přálo, bylo krásně slunečno, i když po ránu v poslední době nejchladněji, - 4° C. V Uherském Brodě jsme nasedli do vlaku a s jedním přestupem vystoupili v Břeclavi. Odtud nás čekala krátká procházka městem a poté napojení na naučnou stezku Lužní les spojující Janův hrad a Břeclav. Tato stezka vede Přírodním parkem Niva Dyje s velkým množstvím ramen Dyje. Její celková délka je 6,5 km a na své trase má 15 zastavení. Otevřena byla v roce 2000, v roce 2011 prošla kompletní rekonstrukcí.

Z Janova hradu jsme se vydali po cyklostezce k zámku Lednice. Po cestě jsme vyděli i Minaret nebo také Tureckou věž, která je také součástí Lednicko – valtického areálu. Naší poslední zastávku byl již zmiňovaný zámek Lednice, ve kterém jsme na 15 hodinu měli objednanou prohlídku.

Zámek je ve stylu anglické tudorovské gotiky, jedna z nejnavštěvovanějších památek v České republice, národní kulturní památka, jako součást Lednicko-valtického areálu zapsaná na listině UNESCO. Bývalé letní sídlo rodu Lichtensteinů, kde jsou k vidění romanticko historizující interiéry, cenné ukázky řezbářských prací (schodiště). Součástí areálu je také Palmový skleník z poloviny 19. století se sbírkou tropických a subtropických rostlin, který je nejstarší v Evropě. Kolem zámku se rozkládá barokní park, který přechází v přírodně krajinářský s romantickými stavbami (minaret, ruina římského vodovodu) a vodními plochami s navršenými umělými ostrůvky.

Po prohlídce už nás čekala jen jízda autobusem a vlakem zpět. Celkem jsme ušli 19 kilometrů. Vzhledem k tomu, že se blíží Vánoce, tak další výlet budou pravděpodobně nějaké vánoční trhy v Brně nebo Olomouci.