Z Základní škola

Setkání hráčů dámy

O tom, že tahle na pohled jednoduchá desková hra není až tak jednoduchá, se naši žáci přesvědčili na vlastní kůži. Uspořádali jsme pro ně totiž turnaj, a to v mnoha ohledech turnaj průkopnický.

Počet zájemců o účast byl ještě vyšší, z praktických důvodů byl ale počet hráčů omezen na symbolických 64. Malí i velcí bojovali ve stejné skupině, pro každou věkovou kategorii však byla připravena zvláštní sada medailí.

Samotný turnaj zahájilo hudební vystoupení sester Borysenkových, našich IV žaček. Anastasia, Darja a Ludmila zahrály na housle i na flétnu: nejen sonátu Ludwiga van Beethovena či árii z opery Kníže Igor Alexandra Borodina. Potom se už ovšem spolu s ostatními zájemci pustily do hry s dřevěnými „kameny“ či sesbíranými uzávěry PET-lahví.

Omezeni časem a okolnostmi stihli jsme odehrát šest kol. Chlapcům se dařilo v kategorii „prvostupňáků“. O medailová místa ve starší kategorii bojovala hlavně děvčata. Průběh turnaje, který byl sehrán tzv. švýcarským systémem, byl ale napínavý až do samého závěru.

Energickým finišem se na stupně vítězů podařilo prosadit především našim IV žákům a „příchozím“ školákům, z jedné valašské ZŠ, kteří byli o akci zpraveni plakátkem-letákem. Pár místních ale také ukázalo, že se ve hře už docela dobře vyznají a že umějí hrát víc než dobře.

A ti, kdo přímo nehráli, ale přišli se jen podívat či (potichu) povzbuzovat, si snad přišli na své.

Každý z účastníků dostal po skončení turnaje malý dárek a na památku „list účastníka“. Dvě sady medailí a diplomy si ovšem mohli rozdělit jen ti nejlepší. Elegantní a přitom v těch pravých barvách: zlaté, stříbrné a bronzové.

Ve fotogalerii si prohlédněte, jak to u nás v Hale Březová vypadalo v úterý 19. června dopoledne. Jako v životě i tady platilo - nejlepší je si vše vyzkoušet na vlastní kůži: opojný pocit vítězství i ochromující pocit prohry.

Ostatně – třeba se někdy podaří podobné setkání nad šachovnicemi znovu uskutečnit. Už jen to, že jsme na naší škole uspořádali turnaj v dámě, který nemá co do počtu účastníků v celé České republice konkurenci, by nám mělo být povzbuzením.