Z Základní škola

Hrát si v češtině s legem? Proč ne? (+VIDEO)

Tato oblíbená dětská stavebnice zavítala k sedmákům do hodin slohu. Ptáte se, jak je to možné? 

Žáci měli za úkol vymyslet, kde se mohou setkat s popisy pracovního postupu. Kromě receptů na různá jídla je napadly třeba návody na použití domácích spotřebičů nebo postupy k sestavení nábytku. Uvědomili si, že i očíslované obrázky mohou popsat postup nějaké činnosti - třeba sestavení hraček z lega. Znáte to asi všichni. Koupíte si krabici, která má obsahovat např. vláček. Ten si ale musíte nejdřív z jednotlivých kostiček sami postavit. K tomu Vám slouží právě plánek vložený do každé takové krabice. Na něm je krok po kroku nakreslený popis toho, jak při práci postupovat, tedy popis pracovního postupu. Slohový útvar, který si sedmáci měli osvojit. 

"Paní učitelko, prosím, postavme si něco z lega," prosili hlavně kluci. V další hodině slohu jsme se přesunuli do družiny a žáci si podle svého vlastního návrhu zařídili hodinu češtiny. Stavili jednoduché předměty z lega a nakonec samozřejmě vytvářeli návody - kreslené, focené, psané a zejména kombinované (obraz i text), aby si pak kdokoli jiný mohl jejich výtvory postavit.

Líbí se Vám jejich domek, auto nebo pes? Tak hurá do toho! Ukázky prací najdete přímo tady na fotkách a ve videu. Kompletní popisy pracovního postupu k sestavení všech prací najdete v prosincových Papjérkách.