Z Základní škola

Mgr. David Smetana, náš vynikající angličtinář, skvělý tělocvikář, hudebkář, divadelník, šoumen

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

Březovská škola je místem, které žáky motivuje a podporuje k aktivnímu učení se. A to nikoli encyklopedickým vědomostem, ale pro život důležitým kompetencím učit se, řešit problémy a sociálním dovednostem. Roky měníme školu v prostředí, kde se dětem s různorodými vzdělávacími potřebami dostává nejen kvalitní a kvalifikované vzdělávací péče, ale kde se současně cítí bezpečně a spokojeně.

Úplně nejdůležitější je však pedagogické myšlení učitelů. Učitelé musí být tomuto způsobu vzdělávání otevřeni a musí umět laskavě, vlídně a moudře nacházet konkrétní cesty vzdělávání pro jednotlivé žáky. Učitel musí mít otevřenou mysl a musí dětem ve třídě vytvořit prostředí, ve kterém se budou cítit bezpečně, jako doma. V březovské škole se učitel stává pomocníkem k rozvoji žákovy samostatnosti při získávání nových poznatků a rozvoje dovedností žáků. My našim žákům umožňujeme se vzdělávat způsobem, který respektuje jejich potřeby, a nedělá z nich od malička součást stáda; vzděláváním je doprovázejí učitelé s laskavým, respektujícím a partnerským přístupem.

Učitel v březovské škole nevystačí jenom se znalostmi ze svého oboru a se základními poznatky psychologických a didaktických disciplín. Kromě tradičních dovedností musí umět nabídnout něco navíc, ne jen svoji aprobaci. Spíše než soubor znalostí z jedné oblasti mají rostoucí cenu tvořivost, průřezové dovednosti a přizpůsobivost.

Jedním z těchto učitelů je Mgr. David Smetana, náš vynikající angličtinář, skvělý tělocvikář, hudebkář, divadelník, šoumen. Do třídy k dětem přichází jako starší kamarád, kolega, který ovšem víc zná, má více zkušeností a umí je předat. Svoboda naplněná odpovědností vychovává lépe než zákazy a tresty – jenže se to ví jaksi málo.

Jak často David o sobě říká, je basistou v cimbálovce, sportovcem, i když už jen rekreačním, obecním zastupitelem a obecním radním, hercem a režisérem v Divadelním souboru Karla Högera ve Strání a ve volných chvílích učí ve škole na Březové. Nyní k těmto rolím přidal ještě roli tvůrce autorského CD.

Po více než ročním snažení je na světě jeho první sólo album "Do Neznáma". Proto bych vás chtěl pozvat na jeho křest. Mimo Davida se budete moci těšit i na Úžasnou dvojku a diskotéku DJ Novase. Pokud si budete chtít poslechout CD na živo, křest spojený se zábavou je naplánován na pátek 14. července od 19:30, v prostorách nádvoří restaurace Zámeček ve Strání.

Jelikož je učitelem na plný úvazek, vznikalo CD v nahrávacím studiu v Uherském Hradišti hlavně po večerech a často se nahrávání protáhlo až do nočních hodin. Na CD s Davidem spolpracovali baskytarista skupiny Street 69 Honza Grebík a kytarista Argemy Ivoš Ledabyl. Ti se starali o aranže ke všem písním a jejich rukopis rockerů se na CD hodně podepsal, myšleno samozřejmě v tom dobrém slova smyslu. Celkově spolupráce trvala více než rok a jak to dopadlo, je možné si poslechnout na CD pojmenovaném DO NEZNÁMA, které je v prodeji v infocentru Strání a v hospodě Sklípek taktéž ve Strání.

Dvě písničky dostaly také vizuální podobu. Na obou klipech se výrazným způsobem podíleli žáci Základní školy a mateřské školy Březová, protože tvorba klipů byla součástí výuky hudební a výtvarné a multimediální výchovy.

Po loňské "Barevné" - https://www.youtube.com/watch?v=fXj2m6_z_1M  letos přibyla další velmi povedená píseň - "Kristiána" - https://www.youtube.com/watch?v=3BJF8DMAwu8  

U prvního klipu k písni Barevná se téměř všichni žáci i učitelé školy pasovali do role herců a kluci z bývalého devátého ročníku dostali na starosti střih videa.

Ve druhém případě se animátorkami klipu k písni Kristiána stala děvčata z devátého ročníku (Anetka Vanďurková, Eliška Ševčíková, Natálka Provodovská a Klárka Horalíková) a střih celého klipu měl na starosti sedmák Martin Strieženec, jehož je David třídní učitel. Oba klipy je možné zhlédout na youtube.